Carrick in Bloom winners pick up awards
Organised by Mid and East Antrim Borough Council, the local ‘Best Kept’ competition winners and runners-up all received their well-earned certificates and prizes at Carrickfergus Town Hall last Friday.
Speaking at the ceremony, the Mayor of Mid and East Antrim Borough, Councillor Billy Ashe, said: “I want to thank all those who took part in the competition and made it such a success.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad“The ‘In Bloom’ community competitions are a very important part of our Britain and Ulster in Bloom entries and also a great way to celebrate the hard work put in by local people dedicated to making their environment as attractive as possible.”
Competition categories include Best Kept Garden, Best Kept Community Planting Scheme and Best Kept Commercial Premises for commercial organisations, Best Kept Allotment sponsored by Sunnybank Garden Centre, and Painting, Poetry and Tallest Sunflower Competitions for young people.
With initiatives such as the school growing clubs, opportunities are created for health, wellbeing and learning.
Best Kept Garden
Winner: Georgina Daphne Brown, Carrickfergus.
Runner-Up: Philomena Corey, Carrickfergus.
Runner-Up: Ruth Hickey, Carrickfergus
Runner-Up: Phil Allen, Carrickfergus.
Best Kept Community Planting Scheme
Winner: Charles Sheils Charity, Carrickfergus.
Runner-Up: Windsor Residents Association, Whitehead.
Runner-Up: Carrickfergus Traders Association, Carrickfergus.
Runner-Up: Impact Carrickfergus, Carrickfergus.
Best Kept Allotment (sponsored by Sunnybank Garden Centre)
Winner: Jenny Hawthorn, Carrickfergus.
Runner-Up: Mark Hutchinson, Carrickfergus.
Runner-Up: Graham Easthope, Carrickfergus.
Runner-Up: Magi Delahay, Carrickfergus.
Best Commercial Premises
Winner: The Royal Oak, Carrickfergus.
Runner-Up: Lighthouse Yarns, Whitehead.
Runner-Up: The Windrose, Carrickfergus.
Runner-Up: Anita’s Courtyard Gifts, Carrickfergus.
Tallest Sunflower Competition
Winner: Olivia Hadden, Greenisland.
Runner-Up: Laura and Ellen Ritson, Carrickfergus.
Runner-Up: Carla Brown, Carrickfergus.
Children’s Painting Competition 15 and under
Winner: Lauren Hamill, Carrickfergus.
Runner-Up: Jamie Lennon, Carrickfergus.
Runner-Up: Erin Johnston, Carrickfergus.
Children’s Painting Competition 10 and under
Winner: Sophie McFaul, Carrickfergus.
Runner-Up: Lucy Doris, Carrickfergus.
Runner-Up: Emma-Louise Hartley, Greenisland.
Poetry Competition
Winner: Rebecca Irvine, Carrickfergus.
Runner-Up: Ellie Kirk, Carrickfergus.
Runner-Up: Justin Irwin, Carrickfergus.