End of year celebrations at Laurelhill
Parents were invited to the prestigious event and were proud to show their appreciation of their children's sporting achievements. The College wishes to congratulate all pupils on their sporting achievements during Laurehill Community College's most successful sporting year yet, having achieved Sports Personality of the Year for Ross Lightbody, Sports Personality of the Month for Rachel Smyth, Senior Schools' Cup winners, District Championships win for Year 10 Boy's football and All Ireland Athletics Championship wins for Jane Atkinson.
Sports Day Winners 2010 were as follows:
100m (Boys) Ross Curry (Yr 8), C. Farr (Yr 9), Keith Morris (Yr 10), Chris Abbott (Yr 11).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad100m (Girls) L.McKomisky (Yr 8) D. Heasley (Yr 9), M. Geddis (Yr 10) C. Sloan (Yr 11).
200m (Boys) Ryan Henderson (Yr 8), C. Farr (Yr 9), Keith Morris (Yr 10), Chris Abbott (Yr 11).
200m (Girls) S. Moiser (Yr 8), J. Atkinson (Yr 9), R. Heaney (Yr 10), Daniella Stewart (Yr 11).
300m (Boys) Michael King (Yr 8), Cole Maginnes (Yr 9), Jack Topping (Yr 10), Chris Abbott (Yr 11).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad300m (Girls) N. Fair (Yr 8), J. Atkinson (Yr 9), C. Hunter (Yr 10), Courtney Sloan (Yr 11).
800m (Boys) James Given (Yr 8), Reece Gleeson (Yr 9), Martin Miller (Yr 10), Matthew Parker (Yr 11).
800m (Girls) Z. Smith (Yr 8), L. Kelly (Yr 9), C. Hunter (Yr 10), Courtney Sloan (Yr 11).
1500m (Boys) Ross Curry (Yr 8), Cole Maginnes (Yr 9), Martin Miller (Yr 10), Matthew Parker (Yr 11).
1500m (Girls) Courtney Sloan (Yr 11).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdHigh Jump (Boys) Lee Parker (Yr 8), C. Scott (Yr 9), Keith Morris (Yr 10), Kyle Taggart (Yr 11).
High Jump (Girls) M. Robinson (Yr 8), J. Atkinson (Yr 9), R. Heaney (Yr 10), S. McMillan (Yr 11).
Long Jump (Boys) Ross Curry (Yr 8), M. Greenfield (Yr 9), Gary Parker (Yr 10), Robbie Kirkwood (Yr 11).
Long Jump (Girls) N. Fair (Yr 8), D. Heasley (Yr 9), K. Hull (Yr 10), Courtney Sloan (Yr 11).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdShot (Boys) Gareth Nelson (Yr 8), Ethan Green (Yr 9), James Singleton (Yr 10), Chris Abbott (Yr 11).
Shot (Girls) Grace Rodgers (Yr 8), N. Parker (Yr 9), R. Heaney (Yr 10), Danielle Hall (Yr 11).
Javelin (Boys) Josh Coffey (Yr 9), Kain Richmond (Yr 10), Jordan Rodgers (Yr 11).
Javelin (Girls) N. Parker (Yr 9), R. Boland (Yr 10), Zoe Anderson (Yr 11).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdDiscus (Boys) M. Nelson (Yr 9) , N. Dickson (Yr 10), Phillip Magee (Yr 11).
Discus (Girls) K. Kirk (Yr 9), N. Crothers (Yr 10), Zoe Anderson (Yr 11).
Relay (Boys) L1, L2, L3.
Relay (Girls) L2, H2, L3.